Jo mere plads man har, desto mere gemmer man…
Men vi har altså ikke særlig meget plads. Ca. 65 m² lejlighed og 6 m² kælderplads. Efter vi har holdt bryllup, har vi fået flere ting, blandt andet en Weber-grill. Indtil videre har den stået i sin papkasse under skrivebordet og ventet på godt vejr eller på, at vi fik plads i kælderen til den. Vi har langt om længe fået ryddet op i vores kælderrum, så vi kan få plads til Weber-grillen, så nu bliver den altså forvist til kælderen 🙂
Dagen i går blev så dagen, hvor vi fyldte Toyota’en med ting, som vi alligevel ikke har savnet, siden vi sidst ryddede op i kælderen, og kørte til den lokale genbrugsstation. Her er containere til småt brændbart, tøj, porcelæn, vinduer, pap, trykimpreneret træ og meget mere.
Vi har lært, at det nok er meget praktisk at grovsortere ens affald hjemmefra! Men det er da også meget hyggeligt at gå fra container til container, og så får man jo snakket med de flinke folk, der arbejder på pladsen.
Argh!!! Giver i lektioner!?!?
Ja, det er sådan set ret nemt. Man skal bare have nerverne til det:
1. Gå igennem alle dine ting. De ting, du ikke har brugt eller savnet siden sidst du ryddede, de skal deles op i to bunker. A) som er dem, du måske mener at komme til at bruge igen og B) den bunke du ved med sikkerhed, du aldrig kommer til at bruge igen.
2. Fordel alle ting fra A‑bunken i kasser, sække, stakke et sted, hvor de ikke står i vejen. Det kan eksempelvis være et kælderrum, et loftsrum eller andet.
Næste gang du rydder op starter du fra en ende af igen. Det har virket for os.
..og husk så at smide B‑bunken ud. Det er jo dét, det hele handler om 🙂
B‑bunken kan både indeholde gamle papirer, notater fra studiet, gammelt køkkengeråd, gammel hardware og andre dimser. Hvis du ikke har savnet dem siden sidst, der blev ryddet op, så kommer du nok heller ikke til det inden næste gang, der skal ryddes op.
Og sørg så for at holde mindst en årlig oprydningsdag eller ‑weekend.
God fornøjelse!