Her i anledningen af Ulriks fødselsdag har det stået i madens tegn. Vi har nemlig haft forældrebesøg, så der er blevet trakteret. Blandt meget andet er der blevet serveret mangomousse.
Mangomousse (4 personer)
Ingredienser
- 5 blade husblas
- 2 modne mangofrugter
- saften af 1 appelsin
- ca. 125 g sukker
- 3 æggeblommer (evt. pasteuriserede)
- 2 dl piskefløde
- 1 spsk sukker
- 1 limefrugt
- 2 spsk orangelikør
Fremgangsmåde
- Skær mangoerne igennem på langs af frugterne (skær ned på begge sider af den store sten). Skær det kød, der sidder på stenene, af. skræl tre af de halve mangofrugter (den den sidste halve i køleskabet) og skær kødet i mindre stykker.
- Læg husblassen i blød i koldt vand.
- Kom 1/3 af mangokødet i en kasserolle med appelsinsaft, spsk. vand og halvdelen af sukkeret ( af de 125 g!).
- Læf låg på og bring det i kog. Lad det koge ganske svagt i ca. 10 min. til en slags kompot. Tag kasserollen af blusset.
- Vrid vandet af husblassen og rør den i kompotten.
- Kom resten af det rå mangokød i blenderen med kompotten. Eller bland kompot og mangokød i kasserollen og blend med håndblender. Blend til en jævn puré.
- Hæld pureen tilbage i kasserollen (hvis du altså har brugt en blender og ikke en håndblender…).
- Tilsæt resten af sukkeret og æggeblommerne.
- Sæt det over på lavt blus.
- Rør i det konstant, indtil det tykner som en creme. Det må på intet tidspunkt nærme sig kogepunktet.
- Tag kasserollen af blusset (fortsæt med at røre).
- Afkøl cremen til den er lunken. Rør i den jævnligt.
- Pisk fløden stiv med en spsk sukker og vend den i mangocremen sammen med likøren og reven skal af halvdelen af limefrugten.
- Fordel cremen i glas og stil den koldt i mindst 6–7 timer.
- Skær den sidste halve mango i tynde strimler og server den oven på moussen med lidt reven limeskal over.