I går og i dag har vi besøgt mine forældre v/ Brønderslev. De tog os med på en af de utallige påskeudstillinger, der er i Region Nord hvert år. Vi kørte en tur til Manna for at se udstillingen i Herregårds-Galleriet Gammel Hammelmose.

Vi undlod at tage billeder inde i galleriet men vil lige vise jer enkelte motiver fra herregården. Jette & Per Gantzhorn har kun galleri i herregårdens gemakker i tre uger hvert forår. Det betyder, at de tømmer deres egne stuer, ordner væggene, inviterer kunstnerne indenfor — som så hamrer søm og deslige i væggen — for derefter at holde kunstudstilling i tre uger. Derefter henter kunstnerne (og eventuelle købere) så kunstværkerne før vægge og gulve igen får en overhaling og møblerne hentes frem fra lofte, kamre og andre gemmesteder. Derefter går der ca. 9 måneder inden det hele starter igen.

Sådan har det nu været i 12 år. I stueetagen ved pengekassen og som velkomst sidder Jette Gantzhorn og tager hjerteligt imod gallerigæsterne og fortæller dem, hvilke kunstnere der i dag er til stede. I den nyrestaurerede fange- og vinkælder underholder Per Gantzhorn med historier om indretning, restaurering og smagsprøver på årets kunstvin. Vinen har en unik etiket, der er designet af een af årets kunstnere, så hvert år kan man få en unik oplevelse med sig hjem.
Vi blev imponeret af Hans Christian Thomsens spraglede og livlige billeder, men kan desværre ikke vise nogen frem. Han er fra Silkeborg og har udstillet flere gange i både ind- og udland kunne vi erfare, så måske er det ikke sidste gang, vi har set noget af ham.
Lad mig lige slutte af med en lille detalje, som er kendetegnende for udstillingen på Gl. Hammelmose: en håndfuld kugler i forskellige størrelser, der svømmede rundt i springvandet. Det er sådan en detalje, der frister os til at komme igen næste år for at se, hvad Per og Jette Gantzhorn har fundet på til 2010.

Hvis du er et sted i Region Nord i påskedagene, så tag chancen og besøg en påskeudstilling. Ifølge Nordjyske er der mere end 100 udstilligner i påskedagene. Det vil sige, at der er stor sandsynlighed for, at der er noget for enhver smag.
flot indlæg, synes guiden
Tak for det 🙂